Tabernakulum teraz

Co znajduje się w tabernakulum?

W tabernakulum zazwyczaj znajduje się puszka zwana cyborium oraz Hostia, rzadziej woda i wino Eucharystyczne. W tych postaciach wierni widzą obecność Chrystusa obecnego pośród siebie, wśród członków wspólnoty.

Tabernakulum a prawo kanoniczne

Według obecnych przepisów liturgicznych wymaga się, aby tabernakulum było wykonane z materiałów niepalnych i nieusuwalnych. Ponadto tabernakulum nie może narażać Ciała Pańskiego na zniszczenie bądź jakąkolwiek profanacje.Dlaczego warto wybrać nasze tabernakulum?

Nasza firma zajmuje się m.in. wykonywaniem tabernakulum i jego renowacji już od 1990 roku.  Nasze tabernakula charakteryzują się ogromną solidnością i jakością wykonania - do ich produkcji używamy materiałów z najwyższej półki. Ponadto jesteśmy w stanie zrealizować niemal każdy projekt, spersonalizowany pod wymagania klienta i dostosowany do wnętrza świątyni.

-Konstrukcję tabernakulum stanowi pancerny sejf, w którym stosujemy atestowane zamki antywłamaniowe.

-Wnętrze wykonane jest z grubej, polerowanej blachy mosiężnej.

 

-Tabernakulum jest ognioodporne, wypełnione pomiędzy ściankami atestowanym  materiałem ognioodpornym  

Ponadto nasze tabernakula mają dwie możliwości montażu : mogą zostać wkute w ścianę jak i zamontowane na cokole.

Symbolika chrześcijańska – zdobiennictwo i wzornictwo tabernakulumAby dodatkowo podkreślić wydźwięk sakralny i przeznaczenie tabernakulum, w jego zdobnictwie stosuje się najrozmaitsze motywy, a my jesteśmy w stanie zaproponować tabernakula zdobione motywami:

- kielicha

 

 

- hostii

 

 

- kłosów zboża

 

 

 Spotyka się również tabernakula zdobione wzorem ryby - jednego z najważniejszych symboli pierwszych chrześcijan.
Gloria - korona tabernakulum

Tabernakulum ozdabia finezyjnie wykonane dzieło sztuki odlewniczej i rzeźbiarskiej - oprawa, zwana glorią – istna „korona” tabernakulum, majestatyczne dopełnienie miejsca, w którym przebywa Chrystus pod postacią eucharystycznego chleba.

Najwyższej jakości glorie są dostępne na naszej stronie internetowej pod adresem :

 

Jak przebiega proces powstawania glorii?

 

W naszej pracowni oprawa do tabernakulum jest najpierw projektowana tak, by pasowała do wystroju wnętrza świątyni, glorię modeluje się w formie rzeźby. Na sam koniec wykonuje się odlew z mosiądzu lub brązu. Odlaną glorie poddaje się obróbce szlifierskiej, poleruje się i zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami, takimi jak chociażby wilgoć.

Na sam koniec gotową oprawę tabernakulum pokrywa się powłokami lakierniczymi lub galwanicznymi.

 

Motywy zdobnicze oprawy tabernakulum

W kompozycjach glorii najczęściej spotkać można sceny biblijne, motyw drzewa figowego, ale również promienie światła i motywy roślinne:

 

 

Nasze wyroby mają możliwość montażu naściennego, jak i również wolnostojącego.

 

 

Inne szczegóły związane z zamówieniem tabernakulum lub jego oprawy najlepiej uzgodnić telefonicznie, drogą mailową lub osobiście.

https://artbrass.com/kontakt.html